Diecezjalny Dzień Skupienia Animatorów (DDSA) w Pelplinie

Pokonywanie przeszkód, odnajdywanie sił w Chrystusie.

25 marca 2017 r. w Sali konferencyjnej Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie po raz kolejny w tym roku formacyjnym,  zgromadziła się wspólnota odpowiedzialnych DK, a dokładnie par animatorskich na Diecezjalnym Dniu Skupienia Animatorów (DDSA), wszyscy odpowiedzialni z rejonu lęborskiego.

Powitali nas serdecznie gospodarze – para diecezjalna Genia i Krzysiu Wieccy oraz Moderator diecezjalny ks.Łukasz Wisiecki. Całość spotkania prowadzili Mariola i Zdzisław Lejkowie – odpowiedzialni za Diecezjalną Diakonię Rekolekcyjną.

Po zawiązaniu wspólnoty wysłuchaliśmy konferencji ks.Łukasza Misja proroków, wyzwania i trudności. Zachęceni słowami ks.moderatora, dzieliliśmy się naszymi troskami i radościami, które towarzyszą nam w codziennej posłudze w kręgach rodzin.

Następnie udaliśmy się do kaplicy WSD, by rozważać słowo Boże (Rz 8,33-39) –  Namiot spotkania. Podczas Eucharystii, sprawowanej przez ks. Łukasza przy koncelebrze  ks.Dariusza, nasz rejon włączył się w posługę liturgiczną (Jarek i Marek– służba ołtarza, Wojtek – psalm i oprawa muzyczna). W darach zostały złożone na ołtarzu deklaracje zgromadzonych animatorów, przystąpienia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Bardzo uroczyście ks.Łukasz odczytał rotę przyrzeczenia duchowej adopcji, a wszyscy którzy przystąpili do tego dzieła, złożyli przysięgę.

Istota Duchowej Adopcji wynika z osobistego: modlitewnego i uczynkowego wstawiennictwa do Jezusa Chrystusa osoby adoptującej duchowo, wstawiennictwo o pomoc w ratowaniu od zagłady jednego nieznanego, lecz wybranego przez Boga-Dawcę Życia zagrożonego aborcją dziecka. Trwa przez okres 9 miesięcy. Powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Pierwszy ośrodek duchowej adopcji powstał w kościele OO. Paulinów w Warszawie. Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji istnieje na Jasnej Górze.

Po posiłku w refektarzu nastąpiły spotkania w grupach. Pochylaliśmy się na pytaniami:

  • Czy w chwilach trudnych doświadczeń i życiowych przeszkód potrafię prosić o pomoc i kogo o nią proszę?
  • Czy krąg, w którym jestem jest dla mnie miejscem umocnienia i wsparcia ?
  • Czy my, jako para animatorska, potrafimy dojrzeć problemy innych i w jaki sposób próbujemy udzielić pomocy?

Po przerwie na kawę, herbatę i pyszną drożdżówkę przyszedł czas na dzielenie się przemyśleniami poszczególnych grup.

Para diecezjalna ponownie zapraszała na organizowane letnie rekolekcje czy to w roli uczestników, czy też w roli par odpowiedzialnych. Ksiądz Dariusz Ryłko serdecznie zapraszał na rekolekcje OR II (15-31.07.2017) w Kalwarii Zebrzydowskiej – będzie tam Moderatorem. Zostaliśmy obdarowani bryłkami soli z Kopalni Soli w Wieliczce.

Na zakończenie wszyscy obecni otrzymali błogosławieństwo kapłańskie ks.Łukasza Wisieckiego.

Po krótkiej przerwie odbył się krąg diecezjalny DK, na który przybyła nowa para filialna – Dorota i Piotr Jasińscy. Są odpowiedzialni za filię pelplińską, którą tworzą diecezje: bydgoska, elbląska, gdańska, gnieźnieńska, pelplińska, toruńska i warmińska.

FOTORELACJA