Refleksje po rekolekcjach par diecezjalnych

Animator może zaprowadzić tam , gdzie sam doszedł”

Chcemy podzielić się kilkoma refleksjami i informacjami po rekolekcjach dla par diecezjalnych , które odbyły się pod koniec października br w Porszewicach koło Łodzi, w których uczestniczyliśmy jako para odpowiedzialna za Domowy Kościół Diecezji Pelplińskiej.

Rekolekcjom przewodniczył moderator krajowy Domowego Kościoła

ks Andrzej Wachowicz (szkoda, że wcześniej nie mieliśmy okazji dłuższych spotkań, by móc słuchać i radować się obecnością tego serdecznego kapłana i człowieka.)

Pary prowadzące rekolekcje Andrzej i Danuta Bartosikowie oraz Grażynka i Roman Strugowie, to wypróbowani w ruchu animatorzy, którym na sercu jest dobro każdej nawet najmniejszej wspólnoty.

Tematem wiodącym rekolekcji była posługa par odpowiedzialnych (diecezjalnych) w świetle „Zasad Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie”, dokumentu zatwierdzonego przez Konferencję Episkopatu Polski na 335 Zebraniu Plenarnym, w dniu 8 i 9 marca 2006r.

Posługę pary diecezjalnej przyjęliśmy pod koniec grudnia minionego roku, z wielką nadzieją w sercu, że „Pan nie powołuje przygotowanych ale przygotowuje wybranych”. Na rekolekcje jechaliśmy z nadzieją, że po nich będziemy zaliczać się już do grupy wybranych i przygotowanych.

Istotnie był to czas, kiedy mogliśmy przyjrzeć się naszej dotychczasowej posłudze i dokonać pierwszych podsumowań.

Moderatorzy z troską ale stanowczo konfrontowali działania Domowego Kościoła z „Zasadami DK„ i podkreślali, że „ważne jest to, co jest istotne” i że bez stosowania się do „Zasad DK” nie będziemy mogli iść we właściwym kierunku, zgodnym z charyzmatem naszego ruchu.

Uświadamiali nam, że Domowy Kościół, to nie jest zabawa ale zadanie, z którego kiedyś będziemy musieli zdać sprawę przed Panem.

Ważnym czasem rekolekcji był Namiot Spotkania. W tym czasie mogliśmy słuchać tego, co mówił Pan, a mówił ważne dla nas słowa: ”Nie wyście Mnie wybrali, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał …” J 15,16

Ucieszyliśmy się, że pomimo napiętego programu prowadzący przewidzieli także czas na „Dialog małżeński”. Mogliśmy więc po raz kolejny przyjrzeć się naszej posłudze i jaką jesteśmy parą? (nie tylko w kontekście posługi ale też w naszym życiu małżeńskim) Co jeszcze musimy poprawić i o co zadbać, by dać świadectwo wiary i przyprowadzić innych do Boga i naszej wspólnoty.

Jesteśmy wdzięczni Panu za ten błogosławiony czas i miejsce rekolekcji, za wszystkie słowa i myśli, które w konsekwencji postawiły przed nami pytanie: Jakie wyzwania stoją przed naszą wspólnotą diecezjalną na tym etapie naszej posługi i czy jesteśmy gotowi podjąć te wyzwania. Wiemy, że odpowiedzi na te pytania nie będziemy szukali sami ale wspólnie z moderatorem diecezjalnym DK ks. Wincentym Pytlikiem, aktualnie posługującymi parami rejonowymi i wielką duchem wspólnotą rodzin DK całej naszej diecezji.

Barbara i Henryk Urbańscy

pelplińska para diecezjalna DK