Domowy Kościół Diecezji Pelplińskiej zgromadził się 18 lutego 2023 r. w gościnnych murach kościoła pw. MB Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej. Tego to dnia miał miejsce Diecezjalny Dzień Wspólnoty DK, zwołany jako element obchodów Jubileuszu 50-lecia powstania Domowego Kościoła.
Tradycyjnie spotkanie rozpoczęliśmy od Namiotu Spotkanie, w trakcie którego rozważaliśmy słowa z Pierwszego Listu św. Pawła do Tesaloniczan (1 Tes 5,16-22). Punktualnie o godz. 11:00 rozpoczęła się Msza św., centralny punkt uroczystości, której przewodniczył ks. Wincenty Pytlik – Moderator diecezjalny DK, a zarazem pasterz Kamienickiej Wspólnoty. Wraz z nim Eucharystię celebrowali kapłani związani z Domowym Kościołem: ks. Łukasz Wisiecki oraz ks. Andrzej Żur.
W homilii ks. Wincenty nawiązał do słów czytanej Ewangelii (Mk 9, 2-13), mówiącej o Jezusie przemieniającym się wobec Apostołów na górze Tabor. Nawiązując do symbolu góry wskazał na prezbiterium, do którego prowadzą schody. Na ołtarzu dokonuje się cud przeistoczenia, a prowadzące do niego schody są obrazem etapów naszej ziemskiej pielgrzymki do Nieba. Idąc w stronę ołtarza idziemy w stronę Nieba.
Po zakończonej Eucharystii przeszliśmy do niedalekiego hoteliku, gdzie czekała na nas ciepła zupa oraz inne pyszności. Oczywiście, zanim zasiedliśmy do stołów, miały miejsce gorące powitania i serdeczne rozmowy z dawno nie widzianymi znajomymi, a właściwie siostrami i braćmi, bo przecież tworzymy wspólną rodzinę Domowego Kościoła.
Nakarmieni i napojeni mogliśmy w skupieniu wysłuchać konferencji wygłoszonej przez ks. Łukasza Wisieckiego, której tematem przewodnim była nasza służba w DK i rozeznawanie naszego powołania.
Ks. Łukasz mówił, że powinniśmy dążyć nie do tego „żeby było jakoś”, ale „ŻEBY BYŁA JAKOŚĆ”. A ta jakość zależy od naszej postawy, od naszego zaangażowania na rzecz Kręgu, Rejonu, Diecezji, na rzecz drugiego człowieka i Kościoła. Nasza formacja winna wyzwalać w nas ducha służby, tak jak pragnął tego nasz założyciel, Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Ks. Łukasz w swoich rozważaniach wezwał każdego z nas do swoistego rachunku sumienia, proponując aby każdy z nas postawił sobie pytanie: JESTEM W DOMOWYM KOŚCIELE I CO Z TEGO? Te mocne słowa kapłana poruszyły nasze serca i zmusiły do przemyślenia swojego zaangażowania w Ruchu. Uzupełnieniem konferencji była prezentacja przedstawiona przez parę diecezjalną na temat rozeznawania duchowego.
Po konferencji ks. Łukasza odbyły się spotkania w grupach, a tematem tych spotkań było wspomniane wcześniej ROZEZNAWANIE. Mieliśmy odpowiedzieć sobie, czy w życiu codziennym , rodzinnym, wspólnotowym podejmujemy rozeznawanie oraz czy widzimy potrzebę rozeznawania. Oczywiście, praca w grupach miała nie tylko walor intelektualny, ale i poznawczy, dając szansę bliższego poznania się małżeństwom z różnych rejonów. Po zakończeniu tych grupowych spotkań, przedstawiciele poszczególnych grup podzielili się ze wszystkimi efektami dyskusji i przemyśleń. Czas spotkań w grupach na własne spotkanie wykorzystała Diakonia Oaz Rekolekcyjnych, dokonując omówienia przygotować do tegorocznych rekolekcji formacyjnych.
Na koniec parę ogłoszeń i komunikatów Wioletty i Andrzeja Jasińskich, naszej pary diecezjalnej, z których najważniejsze dotyczyło Jubileuszowej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Domowego Kościoła na Jasną Górę w dn. 9 września 2023 r. Wspomnieć należy jeszcze, że w spotkaniu naszym uczestniczył także ks. Jan Lubiński, moderator rejonu kartusko-kościerskiego.
Czas spędzony w Kamienicy Królewskiej minął szybko i trzeba było się żegnać. Następne diecezjalne spotkanie w Sianowie, na Diecezjalnym Dniu Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, a w międzyczasie spotkania rejonowe i spotkania Kręgów, na których będziemy stawiać sobie pytanie, jakie jest moje miejsce we wspólnocie Domowego Kościoła. Obyśmy mogli zawsze czuć siłę tej wspólnoty i z pełnym przekonaniem mówić „Dobrze, że jesteście”.
Iwonka i Jasiu