W czwartek 22 sierpnia br. w Collegium Marianum w Pelpinie zakończyły się rekolekcje dla rodzin Wspólnoty Domowego Kościoła- ORAR II stopnia ( Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin ) , przygotowująca małżeństwa do świadomego podjęcia posługi pary animatorskiej , ukazująca wagę i odpowiedzialność zadań animatorów.
Tegoroczny ORAR II st. rozpoczęliśmy w niedziele 18 sierpnia br. Przybyły rodziny aż z 14 diecezji całego kraju i rodzina z Birmingham w Anglii. W rekolekcjach uczestniczyło 20 małżeństw i 43 dzieci. Organizatorami ORAR II byli Barbara i Henryk Urbańscy, a rekolekcje moderował ks. Mateusz Liedtke. Diakonię rekolekcyjną stanowiły 4 pary animatorskie ( Gosia i Marek Rusieccy, Iwona i Krzysztof Wojciechowscy, Hania i Tadeusz Sulczewscy, Basia i Mariusz Pawlak) w diakonii muzycznej posługiwała Magdalena Kosobucka, a diakonię wychowawczą moderowały dwie siostry franciszkanki (s. Faustyna i s. Jana ) wraz z posługującymi sercem , kreatywnością i młodością dziewczętami ( Zosią, Heleną, Ewą i Kingą).
To co odkrywamy i doświadczamy w procesie formacji, odnośnie własnego powołania
i wspólnoty, w której żyjemy, jest czasem pogłębiania i urzeczywistnianiem tego, co odkryliśmy
i doświadczyliśmy będąc na drodze DK. Dowodem na to, że formacja przebiega prawidłowo jest przyjęcie postawy diakonijnej. Kto chce iść za Chrystusem-Sługą, winien Go naśladować.
Odpowiedzialność za DK spoczywa na wszystkich małżeństwach wspólnoty, jednak w sposób szczególny na animatorach kręgów oraz posługujących na poszczególnych szczeblach struktury DK (kręgu, rejonu, diecezji, filii, kraju). Podejmujący posługę stają na straży zachowania charyzmatu Ruchu Światło-Życie i wspólnoty DK w myśl zasady „równi służą równym”.
W Diecezji Pelplińskiej tymi „równymi„ odpowiedzialnymi za Diakonię Oaz Rekolekcyjnych są Barbara i Henryk Urbańscy, od wielu lat moderatorzy rekolekcji ORAR II stopnia. Ich nazwisko stało się gwarantem „jakości” przeprowadzanych dzieł , wszystko dla dobra wspólnoty kościoła i na chwałę Bożą. Diakonia Oaz Rekolekcyjnych jest jedną z wielu funkcjonujących w strukturze ruchu i jest niezwykle ważna dla formacji jej członków. Diakonia, to służba pełniona w postawie bezinteresownej miłości, „ to dawanie siebie w posiadaniu siebie” !
Nasze rekolekcje wsparły też inne diakonie , m. inn. Genia i Krzysztof Wieccy odpowiedzialni za Diakonię Wyzwolenia, którzy przybliżyli nam historie powstania oraz ideę KWC. Owocem ich posługi jest 13 podpisanych deklaracji kandydackich i członkowskich KWC. Uczestnicy rekolekcji mogli także skorzystać z posługi Diakonii Słowa dokonując zakupu różnego rodzaju materiałów religijnych i potrzebnych do formacji kręgów.
Będąc ruchem świeckich w kościele nie można zapominać jak ważną rolę pełnią w ruchu kapłani, doradcy duchowni członków kręgów DK i moderatorzy rekolekcji. Ich obecność konieczna na każdym etapie formacji, gwarantuje wierność nauce Kościoła Powszechnego oraz łączność z hierarchami kościoła. Zatem z wielką radością powitaliśmy w naszej oazie ks. bp Arkadiusza Okroja, który w skierowanym do nas słowie wprowadził nas w temat roku formacyjnego „Powołani do Misji” . Jego obecność na pogodnym wieczorze i błogosławieństwo uczestników Najświętszym Sakramentem na zakończenie medytacji modlitewnej w Kaplicy, była dla nas wszystkich wielkim , radosnym przeżyciem.
Cieszyliśmy się także z odwiedzin ks. Wincentego Pytlika- moderatora diecezjalnego Wspólnoty Domowego Kościoła, ks. Artura Pukownika-moderatora diecezjalnego Ruchu Światło Życie i posługującej pary diecezjalnej DK- Wiolety i Andrzeja Jasińskich. Obecność wszystkich gości była dla nas wyrazem ich troski i zainteresowania formacją członków wspólnoty DK.
Kolejne rekolekcje przechodzą do historii , zakończyła je Eucharystia z rozesłaniem małżeństw do swoich wspólnot .
Ważne, żebyśmy pomnażali te owoce i dary Ducha Świętego, którymi zostaliśmy tak hojnie ubogaceni. Abyśmy pamiętali o sobie w modlitwie i przez kolejny rok formacji dobrze przygotowani z odwagą i wiarą w Bożą pomoc podejmowali posługę par animatorskich swoich kręgów.