„Ks. Blachnicki – ino gaz, ino gaz”

23 września w Collegium Marianum w Pelplinie odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło – Życie diecezji pelplińskiej. Jednym z punktów programu DDW była projekcja filmu dokumentalnego o życiu i działalności założyciela Ruchu „Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki” Adama Kraśnickiego.
Obraz zawiera archiwalne materiały ze zbiorów IPN, Episkopatu Polski i Kurii Metropolitalnej w Katowicach uzupełnione wypowiedziami osób, które osobiście znały księdza Franciszka: m. in. metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, metropolity katowickiego abpa Wiktora Skworca i postulatora procesu beatyfikacyjnego bpa dra Adama Wodarczyka. Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane m.in. w Krościenku, Katowicach, Krakowie, Carlsbergu i Watykanie.

Dla mnie najciekawsze były wspomnienia uczestników oaz i współpracowników ks. Franciszka. Wspominający postać byli pod ogromnym wrażeniem siły, energii i wiary jaką miał twórca Ruchu Światło – Życie. W filmie przytoczono słowa bp. Herberta Bednorza, który porównał działania kapłana do jazdy samochodem: „Ks. Blachnicki to ino gaz, ino gaz”. Wiele osób podkreślałało też „prorocze” opinie i diagnozy społeczne wypowiadane przez tego kapłana. Mnie szczególnie ujęła opinia na temat wprowadzenia stanu wojennego, o którym ks. Blachnicki powiedział, że większej „wtopy” PRL nie mógł zrobić, bo teraz nikt już nie uwierzy, że partia broni i chce pomagać robotnikom. Kluczowe było też podsumowanie wartości, którym był zawsze wierny : wiara, prawda, miłość i wolność.

Dokument prezentuje wybrane elementy z życia ks. Blachnickiego. Jak powiedział agencji PAP autor – film jest próbą spojrzenia na dzieło i osobę ks. Blachnickiego w kontekście historycznym i ukazanie relacji Kościół – PRL.

Pozdrawiam

Mariusz