Równi służą równym

„Równi służą równym”

Pod takim hasłem przebiegał ORAR II stopnia Pelplinie, w dniach 11-16 sierpnia br.i był to dla nas wyjątkowy wakacyjny czas spotkania, refleksji i kontemplowania obecności Boga we wspólnocie.

Do Pelplina na rekolekcje formacyjne dla animatorów rodzin DK, zjechały rodziny aż z 12 diecezji naszego kraju : szczecińsko-kamieńskiej, elbląskiej, siedleckiej, płockiej, warmińskiej, łowickiej, gdańskiej, poznańskiej, bydgoskiej, warszawsko-praskiej, łódzkiej i pelplińskiej łącznie 95 osób.

Diakonię stanowiły małżeństwa nie tylko z naszej diecezji, do współpracy zaprosiliśmy Basię i Edka Mużów , Grażynę i Tadeusza Richertów z Diecezji Gdańskiej oraz Siostrę Ewę Lutrzykowską z Diecezji Bydgoskiej , która przewodziła diakoni dziecięcej. W skład tej diakonii wchodziły także: Klaudia Richert, Emilia Mrozińska, Ola Gnacińska i Magda Gryglewska. Z naszej diecezji animatorami byli: Basia i Mariusz Pawlakowie oraz Hanna i Tadeusz Sulczewscy. Za diakonię liturgiczną odpowiadał Paweł Wiecki. Animację muzyczną prowadziła Maria Tysler. Całość rekolekcji moderowali ks. Wincenty Pytlik oraz z Basia i Henio Urbańscy.

Rekolekcje obfitowały w wiele elementów przeżyciowych m.in. codzienny Namiot Spotkania, Dialog Małżeński, Adoracja Krzyża św , Droga Krzyżowa na Górze Jana Pawła.

Każde z nabożeństw odbywało się w innym miejscu kompleksu katedralnego, w ten sposób uczestnicy mogli lepiej poznać zarówno pelplińską katedrę jak też kaplice: seminaryjną i w Collegium Marianum . Zwiedzali także Muzeum Diecezjalne, a w czasie wolnym przemierzali Pelplin i jego okolice .

Wielkim przeżyciem była Eucharystia w Katedrze Pelplińskiej w Święto Wniebowzięcia N M P, której przewodniczył Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Odczuliśmy wielką więź z Pasterzem tego miejsca i radość kiedy zostaliśmy wyróżnieni słowami powitania. Ksiądz Biskup w słowie skierowanym do wiernych, podkreślił jak ważne jest w dzisiejszym świecie budowanie jedności małżeńskiej i więzi rodzinnej podczas wspólnych wakacji spędzonych w bliskości Boga i we wspólnocie.

W godzinie świadectw dzieliliśmy się tym, co Pan objawił nam podczas tych kilku zaledwie dni spędzonych razem, a które dzięki łasce naszego Pana i działaniu Ducha Świętego, otworzyły nas na Jego MIŁOŚĆ i uzdolniły do obdarowywania NIĄ innych.

Poniżej zamieszczamy list jaki otrzymaliśmy tuż po rekolekcjach od Małgosi i Jurka – uczestników naszego pelplińskiego ORAR-u .

„Był to dla nas czas zatrzymania się i spojrzenia w głąb swojego serca, naszych relacji małżeńskich i względem wspólnoty. Nawet porażki życiowe mogą być zwycięstwem do życia w wolności, jaką daje nam Chrystus. Świadectwa uczestników nam to uświadomiły.
Pragniemy podziękować za ten wypoczynek z Jezusem, za otwarte serca, za żywe świadectwo wiary. Był to dla nas czas wspólnego ubogacanie się.
Na Wasze ręce składamy podziękowania Księdzu Wincentemu Pytlikowi, jako wielkiemu orędownikowi miłości. Jego zaangażowanie, pokora i ogromny takt, każdego dnia pogłębiało budowanie Wspólnoty. Dał się poznać jako kapłan oddany swojej posłudze w sposób bardzo dyskretny. Mimo tak licznej grupy, potrafił nawiązać kontakt z rodzinami. Jego wiedza z historii sztuki jest dla nas imponująca. Dziękujemy Księdzu za bogate treści jakie wybrzmiewały.
Wielkim świadectwem pokory i odpowiedzialności byliście Wy dla nas. Zadbaliście o najmniejszy szczegół, abyśmy mogli przeżyć te rekolekcje jak najlepiej. WIELKIE DZIĘKI !
Wdzięczność swą wyrażamy również diakonii muzycznej – Majce za to, że nie szczędziła swojego wysiłku dla uświetnienia rekolekcji.
Animatorom i wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do głębszego przeżycia naszego ORAR-u, niech Pan Błogosławi.
Kierownictwu i obsłudze Collegium Marianum za to, że mogliśmy czuć się jak u siebie w domu, niech Pan pomnaża to dobro, którym się dzielą.
Wszystkim za wszystko, Bogu niech będą dzięki”.

Małgorzata i Jurek – Międzyrzec Podlaski, Diecezja Siedlecka

Fotogaleria: