Płoń i zapal innych

W dniach 12-14 grudnia spotkaliśmy się na czwartej w tym roku formacyjnym Oazie Modlitwy. Główny temat tych dni brzmiał: „Kościół jako wspólnota ludzi”. Rekolekcje rozpoczęliśmy od adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy Collegium Marianum. Tego dnia Mszę Świętą sprawował ks. Dariusz Ryłko, który w naszej diecezji jest odpowiedzialny za formację animatorów wspólnot młodzieżowych Ruchu Światło-Życie .

Kolejny dzień zaczęliśmy od Eucharystii. Przewodniczył jej ks. dr Wojciech Niemczewski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego diecezji pelplińskiej. Jeszcze przed południem wygłosił dla nas konferencję, w czasie której przedstawił, czym jest Kościół i jak bardzo jest dziś atakowany. Poznaliśmy także główne argumenty, które kierują tymi, którzy są wobec niego wrogo nastawieni. Wielką nowością dla każdego z nas była modlitwa akatystem (pochodząca z V wieku uroczysta pieśń ku czci Bogurodzicy). Towarzyszyła nam ona przez cały dzień, gdyż śpiewaliśmy ją w czterech częściach.

Przed obiadem ks. Artur Pukownik, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, przekazał nam wiadomość o nominacji biskupiej ks. Adama Wodarczyka, moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie. Poprzez ten gest papież Franciszek podkreślił niezwykle ważną rolę dzieła Ruchu Oazowego w Polsce. Jesteśmy z tego bardzo dumni.

Bardzo ważna w życiu każdego Oazowicza jest żywa relacja z Bogiem. Dlatego wyjątkowe znaczenia ma dla nas Namiot Spotkania, podczas którego rozważamy Słowo Boże. Mieliśmy także możliwość uczestniczyć w modlitwie wstawienniczej i prosić Boga o pomoc w różnych osobistych intencjach.

Punktem wyróżniającym grudniową Oazę Modlitwy jest spotkanie wigilijne w sobotni wieczór. Honorowym gościem, który razem z nami cieszył się atmosferą zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, był ks. bp Wiesław Śmigiel. Mogliśmy także obejrzeć jasełka przygotowane przez oazowych kleryków. Wielką radość wszystkim, zarówno starszym, jak i młodszym, sprawiło przybycie Św. Mikołaja, który wręczył każdemu drobne podarunki.

Spotkania w duchu oazowym to czas, w którym każdy może pogłębić relację z Panem Bogiem. Nauczyliśmy się, że poprzez nasze zaangażowanie we wspólnotę Kościoła pokazujemy innym prawdziwe oblicze naszego Ojca w niebie.

Pamiętajmy, że „tylko ten, kto płonie, może zapalić innych”.

Marcelina i Gosia z Tczewa