Oazowy Dzień Wspólnoty – relacja

30 lipca 2013r. odbył się Dzień Wspólnoty dla uczestników II turnusu letnich rekolekcji oazowych zorganizowanych na terenie diecezji pelplińskiej i archidiecezji gdańskiej. Spotkanie miało miejsce w Sianowie w Sanktuarium Królowej Kaszub.

O godzinie 10.00 rozpoczęło się przywitanie pielgrzymów wśród, których dominowała młodzież, ale były też całe rodziny. Choć granatowe chmury spowiły niebo, w sercach pielgrzymów gościło słońce. Widać to było po roześmianych twarzach, serdecznych okrzykach powitań, uściskach znajomych, a nawet tańcach powitalnych.

Spotkanie zainicjował moderator Ruchu Światło – Życie Diecezji Pelplińskiej – gospodarza Dnia Wspólnoty – ks Artur Pukownik, który serdecznie przywitał pielgrzymów. Podkreślił, że Sianowo w tym dniu odzwierciedla prawdziwą jedność Kościoła. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko przedstawiciele 12 wspólnot oazowych, ale całej Polski, a nawet Europy (Niemiec, Białorusi). Przybyli na nie bardzo młodzi katolicy (najmłodszy uczestnik – dwumiesięczna mała Ania) i Ci, którzy są już dziadkami. W Sianowie spotkały się Dzieci Boże, Oazy młodzieżowe, Oazy studenckie oraz Domowy Kościół. Swoje siły duchowe połączyły wspólnoty diecezjalne i franciszkańskie. Za ciepłe słowa dziękowano gromkimi brawami, po czym nastąpiło zawiązanie wspólnoty poprzez wspólną modlitwę i śpiew. Rozpoczęły się prezentacje poszczególnych grup. Należało pokazać swój znak oazowy, zaśpiewać piosenkę i przede wszystkim opowiedzieć o sobie. Wszyscy byli pod wrażeniem pomysłowości i oryginalności przygotowanych prezentacji. Dominowały muzyczne opowiadania ułożone na melodię znanych i lubianych piosenek polskich i zagranicznych. W ten sposób można było usłyszeć nowe hymny muzyczne sławiące Boga Trójjedynego i nowego człowieka, który narodził się w każdym uczestniku rekolekcji. Niektóre przedstawienia zaskakiwały formą. Ciekawą formą prezentacji była sztuka w pięciu aktach streszczająca przebieg rekolekcji, jak również poruszający dialog moderatora oazowego z Bogiem. Znaki oazowe również intrygowały niepowtarzalnością i prezentowane były jako transparenty, duże plakaty oraz konstrukcje przestrzenne. Prezentacje zostały przerwane, aby pomodlić się za zmarłego parafianina Sianowa, którego pogrzeb odbywał się w tym samym czasie. Franciszkanin Ojciec Robert przypomniał wszystkim, że droga każdego zdążą do wieczności.

Centralnym punktem spotkania była uroczysta Msza Święta, która z powodu deszczowej pogody została odprawiona w sianowskim sanktuarium. Eucharystii przewodniczył ks. Biskup Wiesław Śmigiel, który wygłosił homilię.

Choć w kościele było ciasno, a modlitewną atmosferę przerywały dziecięce popłakiwania, odczuwało się jedność Kościoła i siłę jego modlitwy. Gdy zagrzmiały słowa „Potrzeba nam narodzić się na nowo”, chyba nie było nikogo, kto nie poczułby, że nie jest tu tym samym człowiekiem, którym był wyjeżdżając na rekolekcje. Na koniec Mszy Świętej młode małżeństwo (Sabina i Łukasz Grzenkowicz) powiedzieli piękne świadectwo o swoim spotkaniem z Bogiem w czasie tych rekolekcji, o wcześniejszych wątpliwościach, czy nie jechać z powodu niedawnych narodzin córeczki i trudów związanych z opieką nad trojgiem małych dzieci oraz o sile wspólnoty, która pomogła im, by mimo niedogodności mogli w pełni z nich skorzystać i doświadczyć wielu łask.

Po podziękowaniu ks. Biskupowi wszyscy udali się na posiłek. Każda grupa oazowa przywiozła ze sobą ciepłą zupę, która na świeżym powietrzu smakowała wybornie. Plenerowy posiłek był okazją do integracji wspólnot również z ks. Biskupem, gdyż spożył posiłek wśród pielgrzymów.

Ostatnim punktem programu Dnia Wspólnoty była Godzina Odpowiedzialności. Jest to nabożeństwo w czasie, którego wielu uczestników rekolekcji ofiarowało Bogu przynależność do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Nowi członkowie szli w procesji do ołtarza Pańskiego z podpisaną deklaracją KWC w otoczeniu członków Krucjaty, którzy unieśli swoje ręce na znak błogosławieństwa. Ten niezwykle wzruszający moment poprzedzały świadectwa. Dzielili się nim małżeństwo uczestniczące w rekolekcjach Beata i Adam Gościńscy, którzy od trzydziestu lat są członkami Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz młoda dziewczyna, która jest członkiem krucjaty od ponad dwóch lat.

Tego dnia było szczególnie mocno czuć obecność Ducha Świętego, który zjednoczył wszystkich i z pewnością obdarzył swą mocą do świadczenia o Bogu w codzienności. Pomimo wcześniejszego deszczu wszyscy wyjeżdżali z Sianowa w blasku słońca i z uśmiechami na twarzach.

Relacja również na stronie „Radia Głos”.

Galeria zdjęć: