Oaza Dzieci Bożych w Nowej Karczmie

Dnia 17.07.2013 roku rozpoczęła się kolejna Oaza Dzieci Bożych w Nowej Karczmie. Dzieciaki po południu przyjechały już do nas i rozpoczęły się nasze rekolekcje. Pisząc „nas” mam na myśli wspaniałą kadrę, w której w skład wchodzili:

Moderatorka Ola, ksiądz Artur, animatorka Paulina B., Paulina Sz., Kasia, Magda i animatorzy: Łukasz i Karol. Na nasz smerfny pokład dotarło 32 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. I z gór i z Warmii i z Kaszub i Kociewia… Wszystkie nasze smerfy to: Aga Ch., Ala, Grażynka, Wiktoria M., Ola G., Zuzia , Marta, Wiktoria K., Daria, Karolina, Kasia, Amelka, Kinga, Justyna, Atena, Jadzia, Paulina. Oraz Maks, Dominik N., Dominik K., Kuba G., Romek, Kacper, Miłosz, Antek, Krzyś, Kuba J., Jacek, Bartek, Kuba T., Mateusz. Nasze dzieci oczywiście rozważały 15 tajemnic różańca, a każdy dzień związany był także z rozważaniem fragmentarycznym Modlitwy Pańskiej. Każdy dzień był szczególnie bogaty w modlitwę, nowe doświadczenia, nabywanie nowych umiejętności, również poprzez śpiew, nauki dotyczące liturgii, zabawy i wspólne prace …Myślę, że najlepiej czas naszych świętych rekolekcji odda świadectwo uczestnika i animatora.

W tym roku byłam na Oazie Dzieci Bożych w Nowej Karczmie i bardzo mi się podobało życie w tej wspólnocie. Codziennie rozważaliśmy tajemnicę różańca świętego, radosne, bolesne, chwalebne. Oprócz tego codziennie rozmawialiśmy o kolejnych fragmentach Ojcze nasz. Dzięki temu łatwiej było mi zrozumieć słowa, którymi się modlę. Każdy dzień był bogaty też w namiot spotkania, który polegał na oglądaniu krótkiej bajki animowanej z różnych przypowieści albo historii biblijnych, a potem ksiądz nam je omawiał. Codziennie o 18.00 byliśmy na Mszy Świętej, też bardzo wyjątkowo je przeżywałam, bo wcześniej mieliśmy szkołę liturgii i mogłam zrozumieć dlaczego są jakieś postawy i zrozumieć sens wielu znaków. Mieliśmy też szkołę śpiewu, która bardzo mi się podobała, ponieważ bardzo lubię modlić się śpiewem. Dzień przed Dniem Wspólnoty mieliśmy Spowiedź Świętą, do której wcześniej się przygotowywaliśmy i właśnie spowiedź była dla mnie kolejnym ważnym przeżyciem. Po raz pierwszy w życiu miałam okazję do spowiedzi „twarzą w twarz” co bardzo mi się podobało. Po zakończonej spowiedzi poczułam wielka ulgę. Oprócz duchowych doświadczeń, wiele się nauczyłam dzięki codziennym dyżurom oraz przebywaniu w towarzystwie nie tylko osób, które lubię, ale również tych z którymi gorzej się dogadywałam. Cały czas rekolekcji był świetnym i świętym czasem i za to chwała Panu!

Uczestniczka

W rekolekcjach ODB uczestniczyłam po raz pierwszy. Należę do wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Na rekolekcjach byłam animatorką sześcioosobowej grupy dziewcząt w wieku od 7 do 10 lat. Razem z moja grupą pełniłyśmy w ciągu dnia różne dyżury (liturgiczny, sprzątający, obiadowy, zmywający). Prowadziłam spotkania w grupie, na których każdego dnia omawialiśmy z dziećmi temat przewodni Oazy. Na rekolekcjach rozważaliśmy też poszczególne tajemnice różańca świętego oraz Modlitwę Pańską. Te rekolekcje dały mi wiele radości, pogłębiłam swoją wiarę, umocniły mnie duchowo, uczyłam się też cierpliwości, miłości do bliźniego oraz szanowania chleba.
Chwała Panu!

Animatorka

Łukasz Kostuch